Jak na chov
Nejprve si musíme pořídit chovnou nádrž. Nejčastěji se používají různé druhy terárií nebo boxů. Již méně často se můžeme setkat s chovem v akváriích - i tato možnost je možná. Ubikace by měla být úměrně velká počtu a velikosti jedinců. Platí nepřesné pravidlo: 1cm ulity = 1l - avšak toto je jen orientační. Měli bychom zajistit proměnu vzduchu v ubikaci. Pokud chováme v teráriu, nemusíme větrání řešit (v teráriích jsou větrací síťky, takže pouze při nízké vlhkosti část síťky zalepit, dokud v teráriu nebude požadovaná vlhkost). V boxech se musí vypálit nebo vyvrtat dírky, aby jimi mladý jedinec nemohl prolést. Dírky doporučuji po stranách boxu ve dvou řadách. Měla jsem dírky i ve víku, avšak vzduch v ubikaci se příliš neměnil. Nesmíme zapomínat, že jednotlivé druh potřebují specifickou vlhkost. Kdyby bylo dírek moc - tedy substrát v ubikaci by na povrchu osychal - musíme několik dírek zalepit klasickou lepenkou.
Příklad boxu možného k chovu:
Do boxů/terárií můžeme dát šnekům různé průlezky v podobě větví, či jiných přírodnin. Musíme dát pozor na umisťování kamenů do ubikace. Kameny rozhodně nedávejme mladým a rychle rostoucím jedincům, kteří by si o ně mohli dřít ulity, zvláště pak obústí, které je křehké. Ulita by poté byla s mnoha šrámy a rostla by nerovnoměrně. Kameny můžeme umístit na dno misky na vodu. Nebo do ubikace již velkým a nerostoucím jedincům - ani to bych však nedoporučovala. Spíše bych doporučila klacky (nejlépe porostlé řasou, aby ji šneci mohli pojídat) nebo kůru, mech a lišejníky. Mech a lišejníky bychom měli před umístěním do ubikace ponořit na 24hodin do vody, aby se zamezilo přenesení parazitů. Poté trošku vyždímeme a vložíme do ubikace. Mí šneci si mech a lišejníky většinou rychle oblíbí a zahrabávají se do něj, proto dávám do jedné obukace vždy více kusů lišejníků. Mech se dá koupit na terarijních burzách nebo si ho můžeme natrhat v lese - pozor na vzácné druhy!! Dále můžeme umístit do ubikace mělkou misku s vodou. Voda nesmí dosahovat nejmenšímu chovanci k dýchacímu otvoru v ulitě. Misku nemusíme do ubikace dávat, avšak někteří mí chovanci se rádi koupou. Proto mám snad v každé ubikaci mističku s vodou, kterou pravidelně vymýváme a natáčíme novou odraženou vodu. Některé druhy Vám do vody dobrovolně nevlezou, zato jiní se v ní rochní pořád. Pozor! Některé druhy vodu vyžadují!
Příklad zařízení ubikace:

Jako substrát se nejčastěji používá kokosové stelivo lignocel. Prodává se buď usušený a slisovaný v kostce nebo již rozpuštěný - ten je podstatně dražší, proto se při větším počtu šneků nevyplácí kupovat. Prodává se slisovaný buď do puku nebo cihly. Dá se sehnat snad ve všech zverimexech za cenu 35-50Kč nebo na burzách. Tam seženeme levněji - většinou kolem 25Kč. Do substrátu se často přimíchává vápnitý dolomit, který v malé míře zabraňuje přežívání octomilek. Ten se dá sehnat v OBI, Hornbachu nebo v některých květinářstvích a zahradnictvích za cenu kolem 50Kč. Přidává se do substrátu také kvůli tomu, že šneci dokáží vstřebávat vápník svou nohou.
V žádné ubikaci nesmí chybět sépijová kost. Tu šneci potřebují k získávání vápníku na stavbu ulity. Zvláště pak nesmí chybět u rostoucích jedinců. Do ubikace můžeme umístit i tácek nebo misku na jídlo, aby ho naši chovanci nemuseli pojídat se substrátem. Já takovouto misku nepoužívám. Také tam můžeme umístit misku na vodu a nebo dolomit.
*bude doplněno o informace a fotografie