DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 28.10.2012 11:03:04 

Achatiniade

Nemoci

                                                                                                    Nemoci

Zde bych Vám chtěla přiblížit něco o nemocech, jelikož ani achatiny nemusí být stále zdravé. Vypíšuzde ty nejčastější a jak se proti nim bránit.

Víčkování

Šnek se víčkuje zpravidla, kdy je něco špatně - pokud máme v chovné nádrži špatnou vlhkost, či teplotu. Také to může být znamení, že je šnek napaden parazity. Pokud šneka nechceme víčkovat, omyjeme ho ve vlažné vodě (někdy stačí pokapat víčko) a  položíme na čerstvé jídlo.  Do čtvrt hodiny by měl šnek vylézt a začít se živit. Některým šneků to může trvat déle. Pokud šneka chceme nechat zavíčkovaného, měli bychom ho pravidelně vážit, abychom zjistili případné úbytky na váze. Pokud bychom úbytek váhy zjistili, odvíčujeme šneka a položíme na čerstvé jídlo. Nemůžeme mít jistotu, že se šnek odvíčkuje, tedy jestli nebude mrtvý.

Snížená aktivita, zatahování do ulity

Tyto příznaky mohou být reakcí na nevhodné podmínky (vlhkost, teplota), ale mohou také značit napadení parazity. Takto nalezeného šneka omyjeme ve vlažné vodě a dáme do karantény (na vlhké ubrousky), aby se rotoči nedostali i na ostatní chovance. Splobydlící napadeného šneka také kontrolujeme, abychom předešli případnému rozšíření roztočů. Pokud však napadený šnek nebude přijímat potravu, můžeme jeho trápení ukončit rychlou smrtí v mrazáku.

Mušky a broučci 

Drobné mušky (nejčastěji octomilky nebo smutnice) samy o sobě šnekům nevadí, problém jsou jejich larvy. Larvy mohou vyhubit celou čerstvou snůšku. Mušek se zbavíme přidáním dolomitu do substrátu (poměr 1:10), překrytím otvorů boxu hustě tkanou látkou - doporučuji. Také můžeme dát do ubikace pár kusů hřebíčku, nesmíme ho však nechat zplesnivět. Pokud nemáme velké množství šneků a ubikací, vyčistíme je všechny v jeden den a to tak, že v jedné místnosti budeme čistit (pokud je to možné) a to vždy pouze 1 ubikaci. Pokud možno lignocel budeme mít v jiné místnosti, aby nám do něj nenalétaly mušky. 

Jak poznám, že je můj šnek napaden roztoči?

Roztoči se nejčastěji vyskytují v oblasti collumely. Po smrti je jimi šnek obalený a vytéká z něj sliz s roztoči. 

 Plíseň

Plíseň se většinou vyskytuje na noze v podoě bílých teček nebo na ulitě v podobě bílého povlaku. Takto napadeného šneka koupeme v heřmánkovém čaji, dokud plíseň nezmizí. A raději ještě nějakou dobu po zmizení plísně.

Vyhřeznutí volete

Udělá se na krku „bublina“. Vzniká z otravy jídlem, parazitickým onemocněním trávicího ústrojí (hlístice) a infekcí či bakteriální nerovnováhou. Při odstraňování musíme jednat rychle. Musíme vysterilizovat špendlík, či jehlu a opatrně propíchněte bublinu. Měla by se zmenšovat a vytékat z ní čirá tekutina. Po pár hodinách by se měla ztratit. Achatinu bychom měli umístit do sterilního prostředí bez substrátu.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                         
 

Všechny fotografie a texty jsou majetkem autora. Jejich kopírování je bez svolení autora zakázané.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz